1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Çoban aldatan kuşu

Çoban aldatan kuşu özellikleri

Çoban aldatan kuşu
Çoban aldatan kuşu
0

Çoban aldatan kuşu

Çoban aldatan kuşu; Bu kuşların, uzunluğu 26 cm, kanat açıklıkları ise 55 cm kadardır. Kanatları oldukça sivri, kuyruğu ise uzun ve yuvarlaktır. Alt parçaları genellikle çizgili olup boyunları ise kısa ve başları büyüktür. Gaga küçük ve siyah, bacakları ise kırmızımsı kahverengidir. Erişkin kuş tüyü ise, liken grisidir. Bu kuşun çizgileri ve şeritleri kahverengimsi kestane rengi, sarı ve siyahtır. Bu kuşlar, yerde yuva yaparlar.

Gözleri büyük, ayakları küçük, bacakları kısa ve zayıftır. Bu nedenle de sendeleyerek yürürler. Bu nedenle de kısa mesafelerde bile uçmayı tercih eder. Büyük gözlerinden anlaşılacağı gibi baykuşlar gibi bir gece kuşudur.
Dallara dalı kavrayarak tüneyemezler, bu kuşlar dalın üzerine uyurlar.
Gri ve kızıl kahverengi ağırlıklı tüylerinin olması ve desenlerinin inceliği ona kamuflaj özelliği katar. Gündüzleri yerde, tercihen de kuru yaprakların üzerinde ya da yatay duran bir dal üzerinde gözlerini yumarak başını içeri çekmiş bir şekilde yatarak geçirir.

Orta uzaklıktan alaca kahverengi gibi gözükür. Yanına biraz daha yaklaşınca da sırtında ve kanadının üst kısmında beyaz çizgiler bulunduğu fark edilir. Gözlerinin altında beyaz lekeler bulunur.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir