1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Çiğdeci kuşu

Çiğdeci kuşu genel özellikleri

Çiğdeci kuşu
Çiğdeci kuşu
0

Çiğdeci kuşu

Çiğdeci kuşu veya mayna kuşları sığırcık ailesinden kuş türleri sınıfında yer almaktadır. Sturnidea türleri ile yakın akraba sayılmaktadırlar. Bu kuşların anavatanı doğu asya bölgesi olmaktadır. Dünya’nın birçok bölgesinde farklı türleri bulunmaktadır. Bu kuşların farklı türlerini dünyanın birçok yerinde Görebilirsiniz. Nesli tükenmek üzere olan ırklar bulunmaktadır.

Bu kuşlar genel olarak ormanlarda yaşamaktadırlar. Bazı şehirlerde ise bu kuşların bulunması görülmektedirler. Şehir yaşamına kolay bir şekilde alışmışlar. Bu kuşların bazı türleri papağanlar gibi taklit yeteneğine sahip olmaktadırlar. Bazı türleri ise asla taklit edemezler.

Mayna kuşu ırklarının türleri şunlardır;

 1. Gracula religiosa peninsularis
 2. Gracula religiosa intermedia
 3. Gracula ptilogenys
 4. Gracula indica
 5. Gracula religiosa andamanensis

Dünya genelinde 20 türden fazla çiğdeci kuşu türü olduğu bilinmektedir. Ama tam aksine bazı kuş bilimciler bu kuşların tek türlü bir kuş olduğuna düşünmektediler. Genel olarak myna kuşu türleri 3 farklı kategoride yer almaktadır.

 1. Common myna bird (acridotheres)
 2. Hill myna bird (gracula)
 3. Bali myna bird (leucopsar)

Common myna ve hill mynaların farklı alt türleri bulunmaktadır. Bali myna ise sadece tek tür olmaktadır.

Common myna türleri

Bu kuşların en bariz görünüm özellikleri kafa ve boynunun siyah olmasıdır ve sırt ve göğüs tüyleri ise koyu kahve rengi olmaktadır. Ama kanatlarının altında, beyaz tüyler bulunmaktadır. En çok uçarken bu tüyler görünür.

Çiğdeci kuşları arasında common myna ırkı diğerlerine göre daha saldırgan yapıya sahip olmaktadır, kendi için belirlediği bölgeyi korumak için çığlık atmaya başlar ve hatta gagası ile saldırması mümkün olmaktadır. Common myna kuşlarının, 10 adet alt türü mevcuttur.

 1. Crested myna bird
 2. Golden-crested myna bird
 3. Great myna bird veya Withe Vented mynah bird
 4. Javan myna bird
 5. Pale-bellied myna bird
 6. Jungle myna bird
 7. Collared myna bird
 8. Bank myna bird
 9. Black-Winged bird
 10. Vinous-Breasted bird

Hill myna kuşunun özellikleri

Bu ırk çiğdeci kuşu genel olarak asya kıtasının güney ve güney batısında bulunan ormanlarda yaşamaktadır. Bu myna ırkı papağan türleri gibi taklit yeteneklerine sahip bir çiğdeci kuşu ırkı olmaktadır Bu yüzden evcil kuşlar olarak en meşhur, tür olarak bilinmektedir.

Bu ırkın kafasında ve gagasına yakın sarı renkte deri bulunmaktadır, ve bir sarı küpe gibi görünmektedir. Bazıları küpeli mayna kuşu olarak ise bu kuşları tanımaktadırlar.

Hill myna türlerinin coğrafi dağılımı, Güney Asya, Hindistan ve Sri Lanka’nın tropik bölgelerini Endonezya’ya kadar içerir. Bu kuşların insan sesini olduğu gib taklit etmesi diğer çiğdeci kuşu ırklarına göre daha pahalı ve değerli yapmıştır.

Yabani hill mayna ırkları, vahşi doğada, genellikle 5 ile 7 olmak üzere sürülerde yaşamaktadırlar. Soğuk mevsimlerde çok sayıda sürü halinde hareket eder. Bambu ormanlarının yanında ve dağ nehirlerinin yakınında yaşamayı tercih ederler. Hill mayna tek eşli bir kuştur ve ayrıca erkek ve dişileri birbirlerine çok benzerler. Bu kuşlar çok iyi bir taklit yeteneğine sahip olmaktadırlar. ve ormanlarda uluyan kurt gibi çeşitli hayvanların sesleri taklit edilir.

 1. Sri lanka myna or Ceylon myna
 2. greater indian hill mynah
 3. lesser india hill mynah
 4. nepali hill myna
 5. Palawan hill myna
 6. enggano hill myna
 7. java hill mynah
 8. nias islands myna
 9. Flores islands hill myna
 10. Batu hill myna
 11. Sumbawa island myna
 12. Andaman hill myna

Farklı çiğdeci kuşlarının cinslerinin vücut uzunluğu, gövdesi, kanatları ve gagası birbirinden farklıdır. çiğdeci kuşunun farklı ırkları arasında, büyük Hint çiğdeci kuş ırkı daha büyük bir gövdeye sahiptir. Ortalama olarak, büyük Hint minasinin vücut uzunluğu 30 cm ye ulaşır ve kanatlarının her birinin boyutu yaklaşık 5 cm dir.

En küçük çiğdeci kuş türü, küçük Hint myna cinsi tarafından taşınır. Bu kuşun uzunluğu yaklaşık 5 cm’dir ancak 14 cm uzunluğunda uzun kanatları vardır. Orta boy türlerin de ortalama vücut uzunluğu 24 cm dir.

Bali çiğdeci kuşunun genel özellikleri

Bali çiğdeci kuşu, bilimsel adı Leucopsar rothschildi olan, süs ırklarından biridir. Bali çiğdeci kuşunun başka ırklara  göre siyah tüylere ve kanatlara sahipken, Bali ırkının rengi ve kanatları beyazdır. Ayrıca Bali ırkının gaga ve ayak rengi diğer ırklardan biraz farklı renktedir. Bu kuşun göz çevresinin mavi olması kuşa ayrı bir güzellik katmıştır.

Şimdiye kadar, bu cinsin sadece bir türü tespit edilmiştir. Bali ırkının bir diğer adı da, onu ilk tanıtan İngiliz bilim adamı Lord Rothschild’in adını taşıyan Rothschild çiğdeci kuşudur. Bali türünün gövdesi 25 cm’dir ve aslında boyutunun ortalama olduğu söylenebilir.

Bu kuş, uçuş sırasında kanatlarının ve kuyruğunun altında görülebilen birkaç küçük siyah tüye sahiptir. Bu kuşun erkek ve dişi türleri hemen hemen aynıdır, cinsiyetlerini belirlemek oldukça zordur. Bali mayna kuşu ana yaşam alanı Endonezyadır. Bu nadir türün orijinal adı Endonezya’nın Bali-bali adasından gelmektedir. Bali maynaları, diğer türlerinden daha şişmandır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir