1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Bulldog

Bulldog köpek özellikleri

Bulldog
Bulldog
0

Bulldog

Bulldog, asırlar önce İngiltere’de boğa ve ayı dövüşleri için üretilmiş bir köpek ırkı. Bulldog adı, İngilizce bull (boğa) ve dog ( köpek ) sözcüklerinin bir araya gelmesiyle türetilmiştir. İngiltere’de 1835’te kan sporları yasaklanınca, buldog işlevinin sona erdiği düşünüldüyse de, bulldog yetiştiricileri ırkı korumaya karar verdiler ve bu kavgacı köpeği sakin, sessiz bir ev köpeğine dönüştürdüler. Bu ırk 1890 senesinde Amerikan Kennel Kulübüne ırk olarak kabul edilmiştir.

İngiliz bulldog köpekleri, bedeninin geri kalan bölümüne oranla çok iri olan kafası, doğumlarının sezaryenle yapılmasını gerektirir. Yassı yüzü nedeniyle solunum bozukluklarına karşı oldukça duyarlıdır ve sıcaktan çok etkilenir. Ayrıca kulaklarından da sıkça rahatsızlanır. Görünümüne rağmen, hem sevgi dolu, hem güvenilirdir. Diğer ev hayvanlarıyla ilişkisinde de güvenilir, ama yabancı köpeklerden hoşlanmayan, saldırgan davranabilen bir köpektir. Çocukları sever ama, hoşlanmadığı insanlara karşı sert davranabilir. Mutlu olabilmesi için insanlardan ilgi görmesi yeterlidir. Horlaması ve salyasının akmasıyla ünlüdür. Apartmanda rahatlıkla yaşayabilir. Çünkü ev içerisinde fazla hareketli değildir.

Erişkin bir bulldog köpekleri yüksekliği erkeklerde ortalama 31 – 40 cm dişilerde ise ortalama 31 – 40 cm arasındadır, ağırlıkları ise erkeklerde ortalama 24 – 25 kilogram dişilerde ise ortalama 22 – 23 kilogram arasında değişmektedirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Ainu köpek

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir