1. Anasayfa
 2. Doğa Kuşları

Bozkır Ötleğen kuşu

Bozkır Ötleğen kuşu genel özellikleri

Bozkır Ötleğen kuşu
Bozkır Ötleğen kuşu
0

Bozkır Ötleğen kuşu

Bozkır Ötleğen kuşu; Kısa kuyruk yapısı, gaga ve bacaklara sahip orta ve küçük bir ötleğen türüdür. Erkek birey gri kafası ve göz çevresinde beyaz bir halkaya sahiptir. Kahverengi üst kısımlar daha pembeye çalan alt ve pembe göğüse sahiptir. Dişi kuşlarda erkekten daha soluk renklere sahiptir. Her iki cinsiyette deve tüyü renginde kanat tüyleri vardır. Boyu 12 – 13 cm, kanat açıklığı 13 veya 17 cm ve ağırlıkları 9 – 11 gram arasında olmaktadır. Kuluçka süreleri 12 – 14 gün arasında sürmektedir.

Bozkır Ötleğen kuşları; Erişkinliğe ulaşmamış kuşlar dişilere renk olarak daha çok benzer, gri olmayan ve kremsi alt kısımları vardır. Yılda 2 defa kuluçkaya yatarlar. Yuvaya 4 veya 5 yumurta yapmaktadırlar. Tüylenme ve uçuşa elverişli hale gelme süreleri 12 – 13 gün civarında sürmektedir. Kısa mesafe göçmen kuşlarıdırlar.

Bu kuş türü çoğunlukla Akdeniz havzasında, batıda Portekiz, İspanya ve Fas’tan, Fransa, İtalya ve Libya üzerinden ve Kıbrıs, Suriye, İsrail, Ürdün ve Lübnan’da bulunur. Ülkemizde Hatay, Şanlıurfa, Malatya ve Diyarbakır’da kayıtları mevcuttur.

Yaşam alanları ve beslenme türleri;

Bu ötleyen kuş türü çoğunlukla Akdeniz havzasında, batıda Portekiz, İspanya ve Fas’tan, Fransa, İtalya ve Libya üzerinden ve Kıbrıs, Suriye, İsrail, Ürdün ve Lübnan’da bulunur. Ülkemizde Hatay, Şanlıurfa, Malatya ve Diyarbakır’da kayıtları mevcuttur.

Çoğunlukla kuru çalılıklarda, açık arazilerde ve bazen de tuzlu bataklıklarda bulunur. Çoğunlukla böceklerle beslenirler. Çekirge, tırtıl, sinek, karınca ve küçük böceklerin yanı sıra örümcekler, yumuşakçalar ve bazen tohumlar ve meyveler gibi şeyler ilede beslenmektedirler.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Çayır Taş kuşu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir