1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği özellikleri

Bernese Dağ Köpeği
Bernese Dağ Köpeği
0

Bernese Dağ Köpeği

Bernese Dağ Köpeği; Köpek ırkları arasında hem en eski hem de en pahalı köpek ırkları arasında gösterilmektedir. Ana vatanı Alpler olmak üzere İsviçre dışında pek çok ülkede de bulunmaktadır.

Sürülerin otlatılma süreçlerinde görevlendirilmiş olan köpekler, sosyal hayat içerisindeki pek çok görev içerisinde başarılı bir şekilde yer almaktadırlar. Hem zeki hem de çalışkan olmaları ile ün saldıkları için en çok tercih edilen köpek ırklarında ilk sıralarda yer almaktadır.

Çalışkan ve görev bilincine sahip olmalarıdır. Bu iki özelliğin yanı sıra oldukça güçlü ve farklı iklim koşullarına uyum sağlayabilir nitelikte oldukları bilinmektedir.

Doğal yaşam içerisinde kendilerini koruyarak yaşayabildikleri gibi ev içerisinde de uygun koşullar ile yaşayabilmektedirler. Evde yaşamaları için öncelikle sabırlı ve nazik bir biçimde ve yaşamına alıştırılmaları gerekir.

Bernese Dağ Köpeğinin görünüşü alacalı ve kıvrımlı tüyleri ile sevimli bir yapıdadır. Çok heybetli olmamalarının yanı sıra büyük köpekler arasında gösterilmektedir. Enerjik oldukları için genellikle kilolu olanlarına çok fazla rastlanmamaktadır.

Bernese Dağ Köpeği Genel özellikleri Özellikleri;

Bernese Dağ Köpeği karakteri bakımından uyumlu ve iyi ilişkiler kuran bir yapıya sahiptir. İnsanlar ile çok sadık bir dostluk ilişkisi kurar ve etrafında ilişki kurduğu insanları koruma eğilimine girerler.

Sosyal yaşamla uyumlu oldukları kadar çalışma şartlarında da çok başarılı bir köpek ırkıdır. Birbirinden farklı olan pek çok görevi başarıyla tamamlarlar. Eski Avrupa’da süt arabalarının taşınması ya da sürülerin otlatılmasında Bernese Dağ Köpeği tek tercih olarak var olmaktaydı.

Bernese Dağ Köpeğinin bakımı kolay bir biçimde yapılabilir. Ev ve doğal yaşama uygun bir kürkleri olduğu için herhangi bir kırpma yapılmasına gerek olmamakta fakat haftada birkaç defa hijyenin sağlanması için taranması gerekmektedir.

Bernese Dağ Köpeğinin beslenmesi doğal besinler ile sağlanabilir. Alternatif olarak köpeğin tercih edeceği mamalardan da birisinin kullanımı uygundur. Fakat enerjik bir köpek olduğu için ev yaşamına uyum sağlamaları adına enerjiyi daha fazla arttıracak içerikte mamaların seçilmemesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Fotoğrafi çeken Bicanski üzerinde Pixnio

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Slovak Tchouvatch

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir