1. Anasayfa
 2. Köpekler Bölümü

Basenji köpek ırkı

Basenji köpek ırkı özellikleri

Basenji köpek ırkı
Basenji köpek ırkı
0

Basenji köpek ırkı

Basenji köpek ırkı; Afrika kökenli ırklardan biri olan Basenji, tüm dünyada yaygın olarak yetiştirilmektedir. Tazıya benzeyen vücut hatları, çok iyi iz sürmesine ve hızlı hareket edebilmesine olanak tanımaktadır. İz sürme konusunda üstün yeteneklere sahip olan Basenji, dünyada ilk evcilleştirilen köpek türleri arasında yer almaktadır.

Basenji köpek ırkı; Kurtlarla genetik bağı olduğuna inanılan, haber vermede üstün yetenekleri yer almaktadır. Tek sefer havlaması ve ardından tamamen susmasıyla haber veren Basenji, bu hareketiyle tanınmaktadır. İz sürmede üstün yeteneklere sahip olan Basenji, avcılık, tarlaların korunması ve ambarlardaki haşerelerin yakalanması konusunda da etkili şekilde kullanılmaktadır.

Basenji köpek ırkı; Görünüş itibariyle bir kurt ve tazı karışımını andıran Basenji, oldukça sevimlidir. Basenjinin görünüşünde en dikkat çeken özelliği, keskin bakışlı gözleri, sivri burnu ve sivri dik kulakları yer almaktadır. Kuyruğunun kısa ve kıvrık olması, daha sevimli görünmesine yol açar. Yüzü ve bedeni açık kahve olurken, ön gövdesi ve ön ayakları kar beyaz rengindedir. Arka ayaklarının uzun ve atletik olması, hızlı koşmasını sağlamaktadır.

Basenji köpek ırkı; avcılık ve iz sürücülük özellikleri sebebiyle, özgür bir yapıya sahiptir. Oldukça zeki bir tür olduğundan, geniş arazilerde dahi yönünü bulmakta ve görevini yerine getirmektedir. Gözlem yeteneği ve haber verme özellikleriyle bilinen Basenji, sürekli hareket eden canlı ve nesneleri kaçırmadan takip etmektedir. Hayvanların ve insanların izini sürmede başarılı olan Basenji, kolayca eğitim alabilir ve komutlara uyabilir. Çocuklarla arası çok iyi olsa da diğer köpekler ve hayvanlarla anlaşamamaktadır.

Basenji köpek ırkı; Günlük egzersiz ve hareketin ihmal edilmemesi gerekir. Ev ortamında beslemek için çok hareketli olan Basenji, korunaklı bahçelerde bakıma uygundur. Yüksek çit ve duvarlardan dahi atlayabilen Basenji, açık arazilerde göz önünde tutulamaz. Tüylerinin dökülmemesi için haftada 1 defa taranması yeterli olacaktır.

Basenji köpek ırkı; Kaliteli markaların kuru köpek mamaları tercih edilmelidir. Arazide de aktif olarak gününü geçiren Basenji, et ve benzeri gıdalara alıştığında sıkıntı oluşturabilir. Tüy sağlığı ve beden sağlığının korunması için özel kuru mama ve yaş mamaların tercih edilmesi gerekir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Bull Terrier

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir