1. Anasayfa
 2. Tavuk Bölümü

Asil tavuk 

Asil tavuk özellikleri

Asil tavuk 
Asil tavuk
0

Asil tavuk 

Asil tavuk; Hindistan’dan eski bir tavuk türüdür. Asil tavuklar başlangıçta horoz dövüşü için tutulmuştur, ancak günümüzde süs amaçlı olarak ta tutulmaktadırlar. Asil tavuklar 1750 Yılları civarında Avrupa’ya getirildi. Onlar dünyanın en güçlü oyun kuşu olarak kabul edilir. Çok zekiler, kuvvetli kaslılar. Asil tavuklar diğer horozlardan ayrı tutuldukları zaman arkadaş canlısıdırlar. Fakat birçok horozu birlikte tutmamalısınız, çünkü onlar ölümüne kadar savaşacaklardır.

Tavuklar bazen bir arada tutulabilir, ancak savaş durumunda yakından izlenmelidir.  Asil tavuk cinsi, 1981 yılında Amerikan Tavukçuluk Birliği’nin Mükemmeliyet Standardı’na girdi. Asil tavuklar, iyi katmanlar arasında değil, ama mükemmel ırklar ve annelerdir.

Asil Tavuğu’nun genel özellikleri;

Asil tavuğu; savaşta çok yeteneklidir. Geniş ve çok güzel göğüsleri vardır. Vücut yapıları çok iyi ve çok güçlüdürler. Asil tavuğunun bacakları ve boynu diğer yaygın tavuk ırklarına göre çok uzundur. Asil tavuklar iyi tabakalar değildir. Tavuklar birkaç yumurta bırakır ve yumurtaları da küçüktür.

Asil tavukların birçok çeşidi vardır. Çeşitliliğe bağlı olarak, tüylerin rengi siyah, kırmızı veya karışık olabilir. Küçük bir bezelye tarağı vardır. Asil tavuk çeşitlerinin çoğu büyük ve çok dayanıklıdır. Hastalıklar oldukça azdır. Ortalama olarak bir yetişkin Asil horoz ağırlıkları yaklaşık 3kg – 4kg ve bir yetişkin tavuk yaklaşık 2.5 kilogram yada 3 kilogram ağırlığında olabilirler.

Asil tavuklar mevsim katmanlarıdır ve birkaç yumurta bırakırlar, ama tavuklar mükemmel annelerdir. Tavuklar, koruyucu anne olmak için uygundur. Asil piliçler olgunlaşmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyarlar ve genellikle çok erken yaşlarda diğer civcivlerle savaşırlar. Yani, onları ayrı tutmak akıllıca olacaktır. Aksi takdirde ölümüne savaşırlar. Asil tavuklar diğer tavuk ırklarına göre iyi şekilde büyümek için daha fazla yere ihtiyaç duyarlar. Kuşlara karşı savaşmakla birlikte, insanlara karşı çok arkadaş canlısıdırlar ve çok kolay bir şekilde evcilleştirilebilirler. Asil tavuklar soğuk iklimi çok sevmezler ve genellikle kuru koşulları tercih ederler. Günümüzde, saf ırk Asil tavukları bulmak zor ve şimdi nadir kuşlardır.

Resim wikimedia Alınmıştır.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir
Shamo tavuğu

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir